TV5 sponsorluk bilgileri TV5 sponsorluk bilgileri

Avukat Feyza Altun'un "Şeriat" ile ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımı sonrasında Müslümanların dini değeri şeriata ağır hakarette bulunması tepkilerin odağındaydı. ‘Şeriat’ kavramının ne demek olduğunu bilmeyenler şeriatın korkunç bir şey olduğunu dile getirerek bunu siyaset malzemesi olarak da kullandı.

Şeriat, “Kuran’ın ayetlerine, Hazreti Muhammet’in sözlerine ve yaptıklarına, bunlardan çıkarılmış yorumlara dayanan, insanın yaşamını, toplumsal yaşamı düzenleyici, Tanrısal olduğu için hiçbir zaman değişmeyecek olan dinsel kurallar bütünü, İslam hukuku” anlamına gelmektedir. Siyer Vakfı Kurucusu/ Araştırmacı Yazar Muhammed Emin Yıldırım ise şeriati en doğru şekilde anlatarak özetlemişti.

Yıldırım, "En genel anlamda su yatağına getiren yol" demektir. Şeriat, yaşandığı ve korunduğu sürece insanı Allah'ın rahmetine getirecek yoldur" dedi.

Yıldırım'ın açıklamaları şu şekilde;

Şeriat eşittir dindir, İslamdır. Şeriate ait olan ne varsa o da İslam'ın temel mesajları arasında içerisindedir. Şeriat korkulacak ve sakınılacak bir şey değil. Korunulacak ve sığınılacak bir sistemdir ne yazıkki bugün insanımızın bazılarında şeriate karşı ön yargı var. Sanki İslam'ın ceza kesen, kol ve el kesen bir sistemmiş gibi bir algı olarak algılanır ama böyle bir şey değil. Bazılarının eksik ve hatalı bilgilerinden dolayı, bazılarının yanlış anlatışlarından dolayı insanımızda böyle şeyler oluşuyor. Şeriat dediğimiz şey fıtratın bir parçası.