Yerel seçimlere yaklaştıkça siyasi partilerin stratejileri de olgunlaşıyor. Söylemlere ve yaşananlara değinmeden seçimin önemine değinmek isterim. Genel seçimlerde ikinci turda da olsa kazandı AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan. Lakin bu galibiyete rağmen halen aklında İstanbul… Sayın Erdoğan’ı yakından tanıyan bir büyüğümle sohbet sırasında ‘’O hırslıdır, sadece kazanmaya odaklıdır’’ demişti. Anlaşılan Erdoğan o kaybedişi telafi etmeyi hiç aklından çıkarmamış. Erdoğan, İl başkanları toplantısında ‘’Hatır gönüle bakmayacağız’’ dedi. Bu söz bana 2019’da yaşanan bir olayı hatırlattı. Müsadenizle aktarayım; 2019’da yaşanan anektodu aktarmak isterim. O dönem ilçe belediye başkanı olan bir isim Erdoğan ailesinden biri ile görüşüp, kendisinin İBB adayı olacağını söyleyip tebrik ediyor. Ancak o isim ne aday, nede başkan oldu. Ancak AK Parti, adaydan ziyade geçmiş yıllardaki atmosferi arıyor zannımca. O hava geçen seçimde Dönemin İçişleri Bakanı Soylu’nun ilçe ilçe gezerek, Fetö / dış güçler söylemini bu seçim Sayın Yerlikaya ile yapar mı? Bu sorunun cevabını önümüzdeki haftalarda göreceğiz. 

Gelelim muhalefete… orda da hava sisli. Sonda söylenecek sözü başta söyleyeyim. Şuanda tek avantajları mevcut belediye başkanlarının şehirlerdeki kabulü… CHP Genel Başkanı Özel’in Akşener’i ziyaret sonrası açıklamadaki jest ve mimikleri olumsuz bir ziyaret olduğu belliydi. Nitekim art arda yapılan açıklamalarda bunu destekledi. Muhalefetin ittifak yapıp yapmayacağı birkaç güne belli olacak, ancak seçmenin eğilimi değişir mi sorusunun cevabını arayalım. 2018 yılından sonraki hemen hemen her seçimde muhalif seçmenin düşüncesi, mensubu olduğu partinin kararlarından ziyade kişisel değerlendirmeler sonucu oy verdiği görülüyor. En belirgin örnek 2019 ve 2023 seçimi.  

Şimdi de Hem CHP hem de AK Parti için önemli olan Saadet Partisi’nin çalışmalarına değinelim. Şunu belirtelim Saadet lideri Karamollaoğlu net ve kesin bir şekilde her yerde aday çıkaracaklarını vurgulamıştı. Bu açıklama sonrası seçim çalışmaları hızlanmış gibi görülüyor. Milletvekilleri mecliste yoğun bir çalışma yaparken aynı zamanda şehir şehir geziyorlar. Temayül çalışmaları da yapılıyor. İstanbul özelinde il başkanı Ömer Faruk Yazıcı titiz bir çalışma yürütüyor. Her ilçe özelinde fizibilite yapılıyor.