Olağanüstü kongrede Temel Karamollaoğlu ‘sağlık sorunları’ nedeniyle genel başkanlığı bırakacağını açıkladı.

Saadet Partisi 30 Haziran’da kongreye gidiyor…

Olağanüstü kongrede Temel Karamollaoğlu ‘sağlık sorunları’ nedeniyle genel başkanlığı bırakacağını açıkladı. Karamollaoğlu 30 Ekim 2016’da yapılan Saadet Partisi’nin 6. Olağan kongresinde genel başkanlık koltuğuna oturmuştu. Türkiye’nin birçok dönemi gibi çetrefilli bir zamandı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin yankıları sürerken, devlet organları ve millet ne olacağını anlamaya çalıştığı bir süreçte Milli Görüş’ün siyasi temsilcisi Saadet Partisi’nin tavrı önemliydi. Dahası Karamollaoğlu, genel başkan olduktan 5 ay sonra sistem değişikliği için sandık başına gidilecekti. Referandum seçim sürecindeki çıkışlarıyla ezberleri bozdu, Karamollaoğlu. AK Parti destek vermesini beklerken, Saadet Partisi lideri en üst perdeden eleştirilerini dile getirdi.

Kendisine yönelik ağır hakaretlere hiç aldırış etmedi. Parti teşkilatları Karamollaoğlu’nun söylemleri ve etkisi karşısında ‘Erbakan hocamız dönemi’ diyerek heyecan ve mutluluklarını ifade ediyorlardı. 2018 yılındaki genel seçimlerde, Karamollaoğlu partisinin Cumhurbaşkanı adayı gösterildi. Karamollaoğlu’nun açık oturumlardaki söylemleri ve sorular karşısındaki cevapları karşısında meslektaşlarımız bile şaşkınlığını gizleyemiyordu.

Partililer ona ‘Bilge Başkan’ sloganı ile paylaşımlar yapıyordu. Seçim sonuçları Saadet Partisi için istenildiği gibi olmasa da Karamollaoğlu aynı merhum Erbakan gibi ‘yeniden başlıyoruz’ diyerek çalışmalarına devam ediyordu. Genel seçimlerin üzerinden bir yıl geçmeden yerel seçim hazırlıkları başladı. Tabi bu süreçte Saadet Partisi’nin tanıtım ekibine değinmeden olmaz. Tanıtım reklamları ve sloganlarının hemen hemen hepsi gündem oluyordu. 2019 yerel seçimlerinde ise ‘’Cepsiz ceketliler’’ konsepti ile adaylarını duyurdu Saadet Partisi ve Temel Karamollaoğlu il il seçim çalışmalarına katıldı.

Karamollaoğlu’nun  Oldukça yoğun tempolu çalışmalar yaptığını söyleyebilirim, birçok seçim gezisine katılmış bir gazeteci olarak. Her kesimle iletişim kurma çabasındaydı, Merhum Erbakan gibi… 2023 genel seçimler öncesi  6’lı masanın oluşmasında da ciddi çaba sarfetti. Milli Görüş’ün temsilcisi Saadet Partisi’nin genel merkez önünde Karamollaoğlu Cumhurbaşkanı adaylarının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu… acaba, nasıl olur? Diye düşünmeden gocunmadan.

Söylediklerini tereddütle söylemedi…. ‘’Ben Muhafakazar değil, Müslümanım’’ derken de kendinden emindi, ‘’Hangi akıllının aklına İstanbul’da Çamlıca’nın tepesine 60 bin kişilik cami yapma gelir?’’ diye sorarken de. Kongre, aday veya olası adaylar da merak ediliyor. Kulis haberciliğini sevmem. Ama gözlemim, ‘aday olacağım’ diyene Karamollaoğlu veya başka bir yetkilinin engel olacağını düşünmüyorum.