Cumhur İttifakı yetkilileri, medyası, yandaş yazarları, çizerleri ve yorumcuları hep bir ağızdan “Millet İttifakı halen bir aday açıklayamıyor” “Haydi çabuk söyleyin, adayınız kim? Temel Bey mi? Kılıçdaroğlu mu? Akşener mi? İmamoğlu mu? Mansur Yavaş mı veya başka biri mi?” diye soruyorlar. Bir türlü cevap alamıyorlar.  Cevap alamayınca da farklı taktik mi bilinmez, adı sanı sadece kayıtlarda olan ve toplumda bir karşılığı olmayan partiler tarafından, Millet İttifakı’na isim dayatılmaya kalkılıyor. Bir karın ağrıları olduğu muhakkak. Belli olsa da bir an önce yıpratmaya başlasalar. İsim açıklanmadığı için kimi tam hedefe koyacaklarını bir türlü bilemiyorlar.

Sormak lazım, Millet İttifakı’nın adayının kim olacağından size ne? Niye bu kadar merak ediyorsunuz?

Cumhur İttifakı’nın adayı belli mi? Hayır.

Seçim sath-ı mailine girilmiş mi? Hayır. 

Aday başvuruları başlamış mı? Hayır.

Milletvekilli adayları, başvuruları başlamış mı? Hayır?

Bugüne kadar, herhangi bir seçimde bir yıl önceden adaylar belli olmuş mu? Hayır.

Peki, zamanında yapılacak seçime daha 14 ay zaman varken bu zatların aceleleri ne?

Elbette zamanı geldiğinde her ittifak veya parti, adayını açıklayacaktır. Millet İttifakı’nın şu anda yaptığı veya yapması gereken, ülkenin temel ihtiyacı olan konularda temel ilke ve prensipler üzerinde anlaşmak ve yol haritasını belirlemektir. Belki isim, bu çalışmaların en son adımı olacaktır. Vatandaşımızın da dikkat etmesi gereken konu, adayın isminden ziyade önüne konulacak ilke ve prensipler olmalıdır.

Kaldı ki, Cumhur İttifakı’nın adayı kim, belli değil. Sadece Bahçeli, kendisi “Erdoğan adayımızdır” demiş; ama Sayın Erdoğan, bugüne kadar “Ben adayım” dememiş. Sadece potansiyel aday olarak Erdoğan görülmektedir ki bir ihtimal, Sayın Erdoğan anket sonuçlarını takip eder, eğer kaybedeceğine inanırsa aday olmayabilir. Hatta kendisinin atadığı bakanlar başarılı olamadıkları zaman affını istedikleri gibi, Sayın Erdoğan da “ ‘Ey milletim! Bu kardeşinize yetki verin bakın dolarla, faizle nasıl mücadele edilir… / Ekonominin sorumlusu benim, ben!’ dedim ve siz de bana yirmi yıldır her türlü desteği verdiniz; ama ben başarılı olamadım. Ben de sizden affımı istiyor ve bir daha aday olmuyorum.” diyebilir. 

Dolaysıyla Cumhur İttifakı kendi adayını açıklamamışken, Millet İttifakı’ndan adayın açıklamasını neden ister?

Aslında hesap belli:

•        Hayat pahalılığı başta olmak üzere yaşanan bütün sıkıntıların konuşulmasını istemiyor.

•        Bugünden aday belli olmasını ve adayın yıpratılmasını istiyor.

•        İsimler üzerinden görüş farklılıkları oluşursa, belki 6’lı masa dağılabilir diye ümit ediyor olabilir.

Ama 6’lı masanın liderleri bu tür tahriklere gelmeyecek kadar tecrübeli, soğukkanlı ve yapılmak istenenin farkındalar zaten.

Vesselâm.